Jak vybrat lepidlo na dřevo: lepidla pro stolaře a domácí kutily
Není lepidlo jako lepidlo. Každý druh materiálu, typ spoje i podmínky vyžadují jiné lepidlo. Některé se hodí k dýhování, další k lepení parket, starožitného nábytku nebo hudebních nástrojů. Seznamte se s druhy a specifiky nejpoužívanějších stolařských lepidel. Zjistíte, k čemu se hodí a proč. Snadno si tak vyberete správné lepidlo pro svůj projekt.
Stolařská lepidla se dělí podle původu do dvou hlavních skupin, a to na přírodní a syntetická. Obecně lepší vlastnosti při práci se dřevem nabízí syntetická lepidla. Ta přírodní (rostlinná, živočišná a minerální) se využívají spíše pro renovaci staršího nábytku.
Syntetických lepidel je celá řada a liší podle principu přechodu z kapalného do pevného stavu. Nejčastěji se používají termoreaktivní (dvousložková), epoxidová nebo tavná lepidla.
Tvoří pevný spoj pomocí chemické reakce dvou složek za zvýšené teploty a tlaku. Patří sem například:
Dvousložková epoxidová lepidla představují špičku mezi stolařskými lepidly. Proces vytvrzení probíhá smícháním pryskyřice a tvrdidla. Využijete je při lepení dřeva a neporézního materiálu, jako je sklo, kov nebo glazovaná keramika, ale nehodí se na polystyren nebo polyethylen (termoplast).
Při manipulaci s epoxidovými lepidly dodržujete postup i poměry jednotlivých složek a používejte ochranné pracovní pomůcky. Tvrdidla patří mezi žíraviny a při kontaktu s pokožkou způsobují ekzémy.
Tavná lepidla jsou termoplastická, což znamená, že se po zahřátí změní jejich skupenství z pevného na tekuté (plastické). Po vychladnutí opět ztuhnou. Slepíte jimi různorodé materiály. Tavné lepidlo v granulích se sype přímo do tavicího zařízení.
Lepidla z přírodních materiálů jsou živočišného, rostlinného i minerálního původu. Mezi ta rostlinná patří lepidla na bázi škrobu (bramborový, kukuřičný, rýžový), přírodní kaučuk a rostlinné gumy. Používají se k lepení tapet, tužek nebo třeba lepenky, ale na výrobu nábytku ani jiných truhlářských výrobků se nehodí.
Z minerálních lepidel se při práci se dřevem používají asfaltová lepidla, a to k lepení parket a jiných dřevěných podlahových krytin.
Nejběžnějšími lepidly přírodního původu, které při práci se dřevem využijete, jsou ta živočišná. Vyrábí se z kostí, chrupavek a krve jatečních zvířat a jsou známá také pod názvem klih.
Pokud potřebujete spojit dva kousky dřeva s nerovnými povrchy, a tudíž i poměrně velkými spárami, použijte lepicí tmely. Ty jsou schopny na rozdíl od lepidel vytvrzení i ve větších vrstvách. Tmely jsou skvělé při spojování materiálů s různou roztažností. Jsou elastické a drobné pohyby vyrovnají, aniž popraskají.
Pokud potřebujete vybrat lepidlo na hračky, hudební nástroj, na výrobu nábytku nebo třeba dveří, podívejte se do naší nabídky lepidel pro stolaře nebo nám napište.