Publikováno dne: 9.1.2025
Výběr správného pilového pásu na kov je zásadní nejen pro kvalitní provedení řezů, ale také pro efektivitu a pohodlí při práci. Při rozhodování je důležité zohlednit několik klíčových faktorů, které ovlivní výkon pásu i jeho životnost. Zjistěte, jaké to jsou. Se správně zvoleným pilovým pásem na kov docílíte dokonalých výsledků.
Seznamte se se základními pojmy, které se týkají pilového pásu, abyste měli při výběru ve všem jasno. Obecně se dá pilový pás charakterizovat jako obráběcí nástroj z úzkého plechu s vysekanými, vybroušenými nebo vyfrézovanými zuby . Ty jsou nejdůležitější a nejnamáhanější součástí pilového pásu, zajišťují totiž samotnou práci a jsou v přímém kontaktu s materiálem. Geometrie zubu určuje, jak se pás bude chovat, jak bude odvádět třísky a jak bude odolný vůči vibracím a nárazům
b = šířka pásu, s = tloušťka pásu, h = výška zubu, t = rozteč zubu, α = úhel čela, γ = úhel hřbetu, w = šířka rozvodu
Šířka, tloušťka a délka pásu jsou určeny konkrétním typem stroje = pásovou pilou. Zubová rozteč, úhel čela a šířka rozvodu zase výrazně ovlivňují řezné podmínky a tím i výslednou kvalitu řezu. Více o geometrii pilových pásů na kov zjistíte v naší nástrojové poradně.
Ideální pilový pás na kov dokonale sedne do vaší pily, hravě si poradí s řezaným materiálem a poslouží na dlouhou dobu. Poradíme vám, co si pohlídat, aby to tak opravdu bylo.
Setkáte se s modely z uhlíkové oceli , ty se ale v současnosti používají spíše jako pilové pásy na dřevo . Karbidové pilové pásy jsou ideální pro řezání extrémně tvrdých a houževnatých materiálů, které nelze řezat bimetalem, neželezných kovů a vysoce abrazivních materiálů, jako je například porobeton nebo šamot. Nevýhodou je však vyšší cena a menší odolnost proti vibracím. Co se týče poměru ceny a výkonu, nejlíp vycházejí bimetalové pilové pásy – na pásovinu z pružinové oceli se laserem navaří pásek z HSS rychlořezné oceli, do kterého jsou vyfrézovány nebo vybroušeny zuby.
Mezi přednosti bimetalových pilových pásů patří:
Kombinace tvrdé řezné hrany a ohebného těla bimetalového pilového pásu poskytuje výborné mechanické vlastnosti.
Zajímat vás bude šířka a délka. Řiďte se pokyny výrobce pásové pily . Potřebné údaje byste měli najít na štítku přístroje nebo v uživatelské příručce. Pro určení správné délky můžete změřit také starý použitý pás. Co se týká šířky, obecně platí, že čím širší pilový pás je, tím větší zátěž vydrží. Pohlídejte si ale, aby nebyl širší, než dovoluje vaše pila. Ideální je zvolit různě široké pilové pásy pro konkrétní úkony .
Rozhodující je i materiál, který se chystáte řezat. Každý kov má odlišné vlastnosti , jako je tvrdost, houževnatost nebo struktura, což vyžaduje správně zvolený typ pilového pásu. Neméně důležitá je i tloušťka a tvar materiálu nebo požadovaná kvalita řezu . Zjistěte, jaký pilový pás a ozubení se hodí pro plné materiály a co více oceníte u trubek a profilů . Velikost (rozteč) zubu – tedy počet zubů na palec (TPI = teeth per inch) je totiž dalším důležitým kritériem při výběru pilového pásu na kov.
TIP: Aby vám pilový pás dobře sloužil, nevibroval a nebyl hlučný, je nutné ho chladit. V nabídce najdete chladicí kapaliny , které se o to postarají.
Nový pilový pás na kov nasaďte na čistá, třísek zbavená oběžná kola, zasuňte ho mezi vodicí kolečka, správně napněte a seřiďte rotující kartáč pro vynášení třísek ze zubní mezery. Nové pásy je potřeba nechat dobře zaběhnout, aby se zbytečně nesnížila jejich životnost. Ideálně k tomu zvolte měkčí materiál a nastavte přítlak (posuv) na 50 % a rychlost pásu na 50–80 % běžné hodnoty. Doba zabíhání trvá přibližně 20 minut.