Dosáhněte profesionálních výsledků při frézování dřeva pomocí kopírovacích kroužků. Po troše cviku zvládnou přesné a čisté řezy díky preciznímu vedení frézovacích nástrojů i začínající řemeslníci. Přiblížíme vám jejich výhody i to, kde všude můžete kopírovací kroužky využít.
Kopírovací kroužky představují šikovné komponenty, které slouží k přesnému vedení frézky a čistému řezu i u náročných výřezů. Hlavní funkcí je udržet frézovací nástroj na správné dráze podle šablony nebo vodicího prvku, což umožňuje přesné opakované řezy a frézování. U horních frézek se nazývají ložiska a jsou zpravidla součástí nástroje, jako je tomu například u ořezávacích pájených fréz. Mohou být umístěny dole, nahoře i na obou stranách nástroje. U stopkových nástrojů pro horní frézku se setkáte i s kopírovacími kroužky, které se ale liší od těch určených pro spodní frézky. Tyto kroužky se přidělávají přímo k základně horní frézky a pomocí šablony s nimi vyfrézujete různé tvary.
U spodních frézek využijete kopírovací kroužky a opěrná ložiska prakticky stejně. Každý kopírovací kroužek je osazen ložiskem, které umožňuje jeho otáčení. Používají se tedy spolu, ale ložisko využijete i samostatně. Spolehněte se na ně například u:
Kopírovací kroužky se upínají na trn spodní frézky společně s nástrojem.
Kopírovací kroužky využijete při frézování oblouků a křivek, protože zajišťují plynulý a přesný pohyb frézy. Hodí se na frézování podle šablony a vytváření spojů dřeva za pomoci cinkovacích přípravků. Oceníte je při výrobě nábytku na oblé hrany, zakřivené tvary a zdobení i k zhotovování zásuvek, dvířek a dalších nábytkových dílů. V truhlařině najdou kopírovací kroužky své místo pro vytváření přesných spojů, jako jsou zapuštěné drážky, čepy a rybinové spoje. Navíc se dají použít na dekorativní práce a vzorování (ozdobné lišty a rámy, opakující se vzory a ornamenty). V neposlední řadě jsou vhodné také k výrobě vlastních šablon.
Vyberte si správný kopírovací kroužek s průměrem odpovídajícím šabloně nebo vodicímu prvku, se kterým budete pracovat. Průměr kopírovacího kroužku by měl být o něco větší než průměr frézovacího nástroje, aby se zajistila přesnost řezu. Připevněte kopírovací kroužek podle pokynů výrobce. Ujistěte se, že je pevně uchycen a nevykazuje žádnou vůli. Nachystejte si šablonu a pevně ji upevněte k obrobku, aby se během frézování neposunula.
Vyberte frézu s odpovídajícím profilem pro požadovaný řez. Nastavte hloubku řezu a pozici frézovacího nástroje podle požadovaného výsledku a tak, aby odpovídala tloušťce šablony. Ujistěte se, že je frézovací nástroj správně upnut ve frézce.
Pomalu a plynule veďte frézku podél okraje šablony. Kopírovací kroužek zajistí, že frézovací nástroj bude sledovat přesnou dráhu. Dodržujte tlak, abyste dosáhli čistého a rovnoměrného řezu. Jakmile se dostanete ke konci šablony, frézku vypněte a nechte ji zastavit.