Publikováno dne: 22.7.2025
Lněný olej představuje ideální volbu pro zkušené řemeslníky i domácí kutily, kteří chtějí dosáhnout profesionálních výsledků. Jedná se o léty prověřený přípravek na ošetření dřeva, kovu i kamenných materiálů, který využijete jak v interiéru, tak i exteriéru. Přečtěte si, čím vyniká, jaké druhy existují a proč patří mezi nejlepší oleje nejen na dřevo.
Jaký olej na dřevo aneb objevte výhody lněného oleje
Lněný olej patří mezi nátěrové hmoty sloužící k povrchové úpravě dřeva, kamene i kovů , jako je železo nebo ocel. Mezi hlavní výhody lněného oleje na dřevo a další materiály patří:
Základní olejovou lněnou barvu využijete na většinu povrchů jak v interiéru, tak i exteriéru . Nechybí ani oleje na leštění dřevěných povrchů , které už jsou naimpregnovány základním lněným olejem na dřevo . Na nové i zkorodované povrchy použijte speciální lněný olej na kov s antikorozním účinkem . Nanáší se natíráním, stříkáním nebo kalením do oleje. Setkáte se také se lněným olejem na porézní kámen , jako je keramika, beton, sádra nebo cihly. Nahrazuje ošetření silikáty či epoxidovou povrchovou úpravu. V nabídce najdete také podlahové mýdlo s lněným olejem, které vytváří na dřevěné podlaze ochrannou vrstvu, čímž povrch chrání před vlhkostí a nečistotami.
Parkety po ošetření lněným olejem. Aplikace lněného oleje na beton.
Vsaďte na unikátní přírodní lněné oleje ze Švédska
Švédská společnost SELDER se může pochlubit 40letými zkušenostmi v oboru využití lněného oleje . První firmu založil Mikkel Selder v roce 1984 a začal tak s udržitelnější a ekologičtější výrobou lněného oleje na dřevo a další materiály, které dosáhl inovativním rafinačním procesem . SELDER se neustále zaměřuje na vývoj a testování různých typů lněných olejů a barev. Výrobce nabízí širokou škálu lněných olejů včetně nátěrů na dřevo, podlahových mýdel a ochranných olejů proti rzi. Lněné oleje SELDER vynikají vysokou kvalitou a jsou navrženy tak, aby poskytovaly dlouhodobou ochranu .
Počítejte s tím, že běžný lněný olej potřebuje k úplnému vyschnutí i 2 týdny (záleží na podmínkách). Lněné oleje SELDER při dobrém větrání a 20 °C zaschnou po jednom dni.
Lněná fermež vzniká tepelnou úpravou lněného oleje. Využívá se jako pojivo v barvách i jako přípravek na povrchovou úpravu materiálu. Kromě péče o dřevěné předměty se hodí také k restaurování dřevěného nábytku, okenních či dveřních rámů nebo trámů.