Publikováno dne: 21.3.2025
Správně napnutý pilový pás je klíčový pro správné fungování stroje, pro kvalitu řezu i pro bezpečnost. Špatné napnutí může vést k rychlému opotřebení, nerovným řezům nebo dokonce k poškození stroje. Jak napnout pilový pás na dřevo i kov, aby to bylo tak akorát, a na co si dát pozor? Dozvíte se v článku.
Proč je správné napnutí pilového pásu tak důležité?
Správné napnutí pilového pásu ovlivňuje kvalitu řezu, životnost pilového pásu i pily a také bezpečnost práce.
Pokud je pás příliš volný, může:
Naopak přílišné napnutí vede k:
Proto je důležité najít optimální napnutí, které zajistí hladký a přesný řez i vaši bezpečnost při práci.
Jak poznat správné napnutí pilového pásu?
Napnutí pilového pásu závisí na šířce pásu a materiálu, který budete řezat. Správné napnutí můžete zjistit několika způsoby. Většina moderních profesionálních pásových pil má ukazatel napnutí . Jde o typ indikace správného napnutí pilové pásu, který bývá zabudovaný přímo v uložení napínacího kola. Pro přesné nastavení lze použít měřič napnutí pásu neboli tenzometr , který měří hodnotu v Newtonech na mm2.
Napětí lze otestovat i pomocí prstu , to ale není přesné a laikům pravděpodobně vůbec nepomůže. Probíhá to tak, že lehce zatlačíte prstem na bok pásu a kontrolujete jeho prohnutí. Pás by se neměl prohnout o víc než 3 mm. Při poklepání by měl vydat jasný kovový zvuk. Pokud je průhyb větší, pás je příliš volný, pokud se téměř nehne, je příliš napnutý. Tato metoda se dá aplikovat spíše na pilové pásy na dřevo , které se nepotýkají s takovým odporem materiálu jako pilové pásy na kov . Doporučujeme ale raději vždy používat tenzometr.
Návod krok za krokem, jak napnout pilový pás
Při manipulaci s pilovými pásy vždy používejte ochranné pomůcky , zejména rukavice a ochranné brýle . Až budete pilový pás rozvinovat, zajistěte, aby se ve vaší blízkosti nepohybovaly další osoby.
Krok 1: příprava stroje
Před jakoukoliv manipulací stroj vypněte a odpojte od elektrické sítě. Pásovou pilu očistěte od pilin, prachu, třísek a dalších nečistot . Použijte kartáč nebo vzduchový kompresor a zaměřte se hlavně na údržbu vodicích prvků. Na gumové části vodících prvků ocelový kartáč nepoužívejte. Pro jejich čištění raději použijte textil, případně kartáček s měkkými nylonovými vlákny.
Krok 2: rozvinutí pilového pásu
Svařený svitek uchopte rukou a jednu smyčku stáhněte dolů. Zbylé dvě smyčky vytvoří „kříž“. Horní smyčku chytněte do pravé ruky, spodní do levé. Podržte pilový pás dál od sebe, pomalu ruce roztahujte od sebe a zároveň je vytáčejte směrem dolů a ven. Takto bezpečně rozvinete pilový pás.
TIP: V nabídce najdete jak svařené pilové pásy, tak ty metrážové, které vám svaříme na míru. Stačí napsat na e-mail prodej@pilanamarket.cz a dodat požadované rozměry.
Krok 3: vložení pilového pásu
Opatrně umístěte pilový pás do vodicího mechanismu a na hnací i napínací kolo (pásovnice). Lehce vodítka přitáhněte, aby pás nesklouzl. Měl by být vycentrovaný a rovnoměrně usazený.
Krok 4: kontrola správného usazení
Pomalu otočte pásem rukou a sledujte, zda běží rovně a neklouže z kladek. Pokud pás nesedí správně, lehce upravte jeho napnutí. Ujistěte se, že jsou všechny části stroje pevně utažené. Zapněte pilu na nízké otáčky a nechte pás několikrát naprázdno projet pilou, aby si sednul . Pokud je vše v pořádku, nechte pás zaběhnout – nastavte po dobu 20 minut posuv na 50 % a řeznou rychlost pásu na 80 %, prodloužíte tak životnost pilového pásu. Pak se můžete pustit do řezání.
Krok 5: nastavení napnutí
Začněte utahovat pás . Napínejte ho postupně a sledujte ukazatel napnutí na stroji (pokud je k dispozici). V opačném případě použijte měřič napětí = tenzometr. Ten upněte na pilový pás, nastavte ukazatel na nulu a postupně napínejte, dokud přístroj neukáže požadovanou hodnotu .
Pevnost v tahu neboli největší možné napětí v materiálu při napínání, kterému odolá, aniž by prasknul nebo se jinak porušil, najdete u každého pásu nebo v uživatelské příručce pásové pily. Obvykle se udává v MPa (mega Pascal) nebo v N/mm2 (Newton na mm čtvereční). Například pilový pás na kov 1640×13×0,65 má pevnost v tahu 1 400 mPa (nebo sílu napnutí 130–150 N/mm2).
Nejčastější chyby při napínání pilového pásu
Kontrolujte stav pásu, obzvláště se zaměřte na trhliny, napěchování hřbetu, zkroucení a otupení zubů pásu. Podívejte se, zda je funkční upínací svěrák a mechanika napínání pásu na pile.