Pracujete na dřevostavbě, rekonstruujete podkroví, uvažujete o nové podlaze nebo se chystáte stavět zahradní domek? Na tyto a další projekty využijete OSB desky, které mají řadu skvělých vlastností. Jednou z nich je i poměrně snadná opracovatelnost. Poradíme vám, jak řezat OSB desky a jaké nástroje se vám k tomu budou hodit.
OSB (Oriented Strand Board) desky jsou poměrně tenké dřevěné desky vyrobené z kvalitních třísek zejména jehličnanů, jako je například borovice, které se spojují speciální emulzí (voděodolnou pryskyřicí) a následně se za vysokého tlaku a teploty lisují. Vynikají pevností, stálostí a snadnou opracovatelností, díky čemuž mají všestranné využití. OSB desky se hodí na podlahy, obložení vnitřních i vnějších stěn, podkrovní konstrukce, nábytek či na stavbu přístřešků, pergol nebo zahradních domků.
Kromě vysoké odolnosti vůči mechanickému namáhání a nárazům jsou OSB desky cenově dostupné, zdravotně nezávadné a šetrné k přírodě. Mají dobré termoizolační vlastnosti a do určité míry odolávají i vodě a vlhkosti. Navíc se snadno řežou, upravují a montují, takže s nimi dokážou pracovat i začínající hobby kutilové.
OSB desky se snadno řežou i brousí, i tak je ale při práci s nimi velmi důležité zvolit vhodné nástroje. Patrně nejlepším náčiním je pro řezání OSB desek kotoučová pila, ať už stolní, nebo ruční tzv. mafl (volte podle formátu desky). Neztratí se v žádné dílně, podle typu pilového kotouče můžete řezat nejrůznější materiály včetně OSB desek.
Pilový kotouč na OSB desky by měl mít větší počet zubů. Co se týče geometrie, vhodné jsou rovné nebo střídavě šikmé zuby.
TIP: Hledáte univerzální pilový kotouč, který využijete při pracích na dřevostavbě? Doporučujeme pořídit pilový kotouč SK 5337 WZW/FZ H.
Na výřez detailů je vhodná také přímočará pila (listová). Hodí se jak na rovné, tak i zaoblené tvary. Zatímco kotoučová pila vám pomůže převážně s rovnými a dlouhými řezy, listová pila si poradí i s drobnějšími řezy.
Ruční řezání OSB desek není příliš vhodné. Sice by vám na řezání stačila ruční pila, ale hrozí, že desku poškodíte a zhoršíte nejen kvalitu a vzhled, ale také zkrátíte její životnost. Pokud přece jen nemáte k dispozici elektrické nářadí a potřebujete uřezat jednu či dvě desky, zvolte pilu s jemnými zuby a při řezání postupujte pomalu a plynule.
TIP: Nezapomeňte se vybavit ochrannými pomůckami, aby práce s pilou byla bezpečná.
Řezání OSB desek už jste zvládli, naučte se pracovat také s dalšími materiály. Na našem blogu najdete návod, jak řezat pórobeton a další stavební materiály i jak si poradit s vypadlým sukem. Přečtěte si i další tipy, které vám pomůžou při řemeslných pracích a výběru vhodných nástrojů.