Publikováno dne: 4.6.2025
Výběr správného pilového pásu na dřevo je zásadní pro dosažení přesných a efektivních výsledků a dodržení bezpečnosti při práci s dřevem. Typ pásu může výrazně ovlivnit kvalitu řezu, rychlost práce, životnost samotného pásu a celkový výkon pásové pily. Zjistěte, jak vybrat pilový pás na dřevo, aby vám dokonale vyhovoval.
Nevhodný pilový pás výrazně sníží kvalitu řezu , ale nejen to – ovlivňuje také životnost nástroje nebo výkon pily . A možná překvapivě má vliv i na hlučnost při řezání a v souvislosti s tím na kvalitu pracovního prostředí. Abyste dosáhli optimálních výsledků při různých dřevoobráběcích úkolech, je třeba sledovat řadu faktorů jednotlivých typů pásů.
Pokud potřebujete pilový pás na kov a nevíte, který zvolit? Připravili jsme pro vás článek, jak vybrat vhodný pilový pás na kov .
Prvním krokem je zjistit, jakou pásovou pilu budete používat a na jaké řezy se chystáte. Pak se zaměřte na technické parametry.
Zajímat vás bude délka, šířka a tloušťka pilového pásu na dřevo . Délka pásu je dána konstrukcí pásové pily – zjistíte ji v manuálu nebo na štítku stroje. Pokud jste údaje nenašli, změřte starý pás , případně obtočte provázek kolem obou kol pily a změřte jeho délku. Při měření provázkem kolem kol je nutné nastavovacím kolem sjet o 1/3 níže, tak aby při naměřené délce bylo možné jeho napnutí. Používejte vždy přesně takovou délku pásu, jakou vyžaduje vaše pila, jinak nepůjde správně napnout. Mezi nejběžnější délky patří:
Šířka pásu se měří od špičky zubu k zadnímu hřbetu pásu. Každá pila má výrobcem určený rozsah šířek, které na ní lze použít – zpravidla to najdete v manuálu k pile. Se šířkou souvisí také rádius řezu. Obecně platí, že širší pásy poskytují lepší vedení a stabilitu pro přímé řezy, pro řezání křivek je vhodnější tenký pás.
Minimální rádius [mm] | 25 | 52 | 100 | 150 | 200 | 300 | 400 | 500 | 600 | 700 |
Šířka pásu [mm] | 6 | 10 | 15 | 20 | 25 | 30 | 35 | 40 | 45 | 50 |
Tloušťka neboli síla pilového pásu není nic jiného než tloušťka plechu = pásoviny, ze které je pás vyrobený. Ovlivňuje odolnost pásu proti ohýbání a prohýbání během řezání. Je důležité, aby tloušťka pásu odpovídala kapacitě pily , aby se předešlo poškození nebo předčasnému opotřebení.
Proč na tloušťce záleží? Příliš silný (tlustý) pás na malých kolech se musí ohýbat v malém radiusu, čímž trpí materiál pásu – vzniká nadměrné pnutí a pás se může rychleji unavit nebo praskat.
Rozteč zubů udává hustotu zubů na pásu. Označuje se hodnotou TPI (teeth per inch), tedy počet zubů na jeden palec délky. Čím vyšší TPI, tím více drobných zubů na pásu; naopak nízké TPI znamená méně větších zubů. Rozteč zubů ovlivňuje hrubost a rychlost řezu; vyšší TPI vede k hladším, ale pomalejším řezům, zatímco nižší TPI poskytuje rychlejší, ale hrubší řezy.
U pilových pásů na dřevo je rozteč daná v závislosti na šířce pásu narozdíl od pilových pásů na kov, kde může být TPI různá.
Vyzubený (V) : má pouze základní neostřené zuby. Tento typ pásu nelze použít bez rozvedení a naostření . Vyzubený pilový pás je vhodný pro ty, kteří požadují vlastní rozvod a profil broušení.
Rozvedený (R): Pás s rozvedenými zuby má střídavě vyosené zuby na obě strany, což zajišťuje odvádění třísek a hladší řez. Rozvedený pilový pás je nutné před použitím nabrousit dle vlastních požadavků.
Rozvedený ostřený (RO): má broušené vyosené zuby. Jsou ideální pro řezání dřeva střední až vyšší tvrdosti, kde je prioritou vysoká kvalita řezu.
Rozvedený ostřený kalený (ROK): Jedná se o pás s vyosenými a nabroušenými zuby, přičemž špičky zubů jsou navíc kalené. Tím se zvyšuje tvrdost a odolnost zubů proti opotřebení. Tyto pásy jsou určeny pro řezání velmi tvrdého dřeva, kde je vyžadována nejen vysoká kvalita řezu, ale také dlouhá životnost pilového pásu.
Materiál pásu vybírejte podle tvrdosti a typu materiálu , který se chystáte řezat. Nejrozšířenějším materiálem pro pilové pásy na dřevo je uhlíková ocel . Je vysoce funkční a vhodná pro měkké i tvrdé dřevo. Bimetaly byly původně vyvinuté pro řezání kovů, ale uplatní se i v práci se dřevem, kdy je potřeba vyšší odolnost – například při častém řezání tvrdého dřeva, materiálů s hřebíky nebo abrazivních aglomerovaných desek. Bimetalové pásy dlouho vydrží, ale jsou dražší.
Než začnete vybírat konkrétní typ pilového pásu, zvažte, jaký druh pily používáte – a především co a jak budete nejčastěji řezat. Ve stolařských dílnách se nejčastěji používají stolařské pilové pásy , které jsou vhodné na řezání deskového materiálu (např. překližky, MDF, lamina), měkkého i tvrdého dřeva. Pro pilařské provozy nebo řezání kulatiny na prknech a fošnách jsou určeny kmenové pilové pásy , které mají výrazně jinou konstrukci – bývají širší, hrubší a uzpůsobené na dlouhodobý provoz s vysokou zátěží.
U kmenových pásů bývá klíčové správné nastavení šířky a rozvodu zubů vzhledem k typu řezaného materiálu a výkonu pily.
Pokud v dílně děláte širokou škálu řezů (například někdy řežete rovné fošny, jindy křivkově překližku), zvažte pořízení více pilových pásů na dřevo a jejich výměnu podle potřeby. Nebo klidně začněte s kvalitním univerzálním pásem a postupně si pořiďte specializované pásy podle svých potřeb.
Před každým řezáním (nebo aspoň v pravidelných intervalech) zkontrolujte, zda pás není tupý, poškozený či přehřátý . Tupý pás poznáte tak, že řeže neochotně, materiál pálí a vyžaduje velký tlak na posuv. Na čele zubu může být vidět lesklá ploška (ubroušený hřbet). Přehřátí pásu se projeví modrofialovým zabarvením, které zůstává i po vychladnutí. Pokud si všimnete praskliny, pás vyměňte – naprasklý pás může při provozu prasknout celý a vymrštit se. Pásová pila by měla mít ukazatel nebo doporučení pro napnutí pásu. Přečtěte si návod, jak správně napnout pilový pás . Pokud pásovou pilu delší dobu nepoužíváte, povolte napínací mechanismus a pás uvolněte.
Po práci vždy odstraňte z pily nahromaděné piliny, prach a pryskyřici. Ideální je dílenský vysavač nebo štětec. Čisté musí být zejména vodicí prvky a kola, aby se pás volně pohyboval. Udržujte čistou také čepel pásu. Otupí-li se pás, máte dvě možnosti – nechat jej nabrousit, nebo vyměnit za nový. U úzkých a levných pásů pro truhlářské pily se broušení obvykle nevyplatí. Pokud ale používáte dražší široké pásy, využijte služeb profesionální brusírny.